Hafta içi 09:30 - 17:30 / Cumartesi 09:30 - 13:00 İletişim: 0850 878 72 32 / 444 72 32

Akıllı Mercek Teknolojisi Nedir?

Neden Akıllı Mercek Adı Kullanılıyor? 

”Akıllı Mercek” veya ”Akıllı Lens” gözün içine implante edilen çok odaklı veya trifokal merceklere konulan isimdir. ‘Akıllı Mercek” Teknolojisi uzak orta ve yakın mesafeyi gözlüksüz net görmeyen hastalar için çare olmuştur. Çok odaklı trifokal veya multifokal bu merceklerle tüm mesafeleri gözlüksüz gösterme başarısından dolayı halk arasında ‘Akıllı Mercek” veya ”Akıllı Lens” ismi kabul görmüştür.
 

Akıllı Merceklerin Tek odaklı Merceklerden Farkı Ne?

Daha önce katarakt ameliyatı ile gözün içindeki boşaltılan doğal mercek yerine sadece uzağı gösteren tek odaklı mercekler kullanılmaktaydı. Akıllı lens uygulamaları tüm mesafeler gözlüksüz net görülmeye başlamıştır.Bu hastalar için büyük avantaj sağlamış, ”akıllı mercekler” yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Akıllı Mercekler Nasıl Uzak-Orta-Yakını Gösterir?

‘Akıllı Mercek” üzerindeki teknolojik tasarımla, uzaktan gelen ışığı yakına veya orta mesafeye bölüştürerek uzakla birlikte yakın ve orta mesafeyi de gösterir. Işığı paylaştırmada basit tabirle özel tasarım halkalar, genişletilmiş odak derinliği gibi teknolojiler kullanılır. Bu akıllı mercekler, üretiminde kullanılan özel materyallerden ötürü insan ömrü boyunca bozulmadan gözün içinde kalabilirler.

Kimler Akıllı Mercek Ameliyatı Olabilir?

Akıllı Mercek ameliyatı ile gözlükten kurtulmak isteyenlerin 45 yaşın üzerinde olması tercih edilir.Hem uzak hem de yakını göremeyen +2 ve üzeri hipermetrop hastaların ameliyat sonrası mutlu olma ihtimalleri oldukça yüksektir. Miyop hastalardan -5 ve üzeri olanlar da genel olarak mutlu olurlar. Daha düşük miyop hastalar uzak görmeden mutlu olmakla birlikte yakın görmeye alışmaları biraz zaman alabilmektedir.

Bunun yanında:

-Göz arkasında kanama yapmış şeker hastaları,

-İleri derecede göz tembelliği olanlar,

-Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı olanlar,

-Yakın mesafeden çok hassa işler yapan diş hekimi gibi meslek guruplarında olanlar,

-Çok yüksek miyoplar, akıllı mercek ameliyatı için uygun aday değillerdir.