Hafta içi 09:30 - 17:30 / Cumartesi 09:30 - 13:00 İletişim: 0850 878 72 32 / 444 72 32

Katarakt Operasyonu Sonrası Göziçine Konan Mercek Çeşitleri Nelerdir?

KATARAKT OPERASYONU SONRASI GÖZ İÇİNE KONAN MERCEK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

     Mercekler görme fonksiyonları açısından genel olarak uzağı gösteren (monofokal) vehem yakınıhem uzağı gösteren (multifokal) mercekler olarak sınıflanabilir.Yıllar boyu monofokal mercekler başarılı şekilde kullanıldı.Bu merceklerde uzak görüş gözlüksüz sağlanabilirken yakın için gözlük kullanmak gerekirdi.Son yıllarda geliştirilen multifokal merceklerle uzak ve yakını gözlüksüz görebilme imkanı oluştu.

     En son teknoloji ise Trifokal akıllı merceklerle uzak ve yakını gözlüksüz görmenin yanında orta mesafeyide gözlüksüz görme mümkün hale geldi.   Bir diğer gurup mercekler ise astimatı da düzeltebilen torik merceklerdir.Bir dönem astigmatı olan hastalara uzak ve yakını gözterebilen mercekler takılamazken, bu torik mercekler sayesinde astigmatı olan katarakt hastaları da uzak orta ve yakın mesafeyi gözlüksüz görme imkanını elde ettiler.

AKILLI TRİFOKAL MERCEKLER HER HASTAYA TAKILABİLİR Mİ? 

     Akıllı mercekler her hastaya uygun değildir.Şeker hastalarına, Yaşa Bağlı Sarı Nokta Hastlarına, gözün sarı noktasına etkileyen bir rahatsızlığı olanlara, göz merceğini asılı tutan iplikçikleri zayıflatan pseudoexfoliasyon olanlara ve görmesi çok artış göstermeyecek vb. hastalara bu mercekler uygun değildir.