Hafta içi 09:30 - 17:30 / Cumartesi 09:30 - 13:00 İletişim: 0850 878 72 32 / 444 72 32

Miyopi Neden Son Zamanlarda Arttı?

MİYOPİ (UZAĞI GÖRMEME) SON ZAMANLARDA NEDEN ARTTI?

     Miyopi, yani uzağı görememe toplumumuzda çok yaygın görülen görme kusurlarından biridir.Miyopide asıl sorun görmeyisağlayan ışınların gözdeki makula denen sarı noktanın arkasına düşmesidir. Çocukluk yaşlarında ortaya çıkan miyopi, zamanla ilerlemeye eğilim gösterir.Bu ilerleme ve numara artışı genel olarak 20’li yaşlarda durur.

     Özellikle ortadoğu ülkelerinde miyopideki artış daha çok bilgisayar, tablet, TV ve cep telefonu gibi teknolojik aletlerin kullanımındaki artışa ve günışığından yoksun kalmaya bağlı olabilceği düşüncesi ağırlık kazanmıştır. Miyopinin ortaya çıkmasını azaltacak en kolay şey,çocukların gün ışığından yeterince faydalanmasını sağlamaktır.Yapılan çalışmalarda gün ışığında gözün retina tabakasında salgılanan dopamin hormonunun gözün uzamasını ve dolayısıyla miyopu engellediği tezi öne atılmıştır.

     Çocuk hastaların zamanlarının büyük bir kısmını açık havada oyun oynama yerine evde bilgisayar ve tablet gibi teknolojik aletlerin başında geçirmeleri miyopinin engellenmesi açısından olumsuz etki yapar.Uygun yerlerde oturan ailelerin çocuklarını açık havada zaman geçirmeleri yönünde motive etmeleri sağlayacağı birçok avantaj yanında miyopinin ortaya çıkışını azaltması açısından da yararlıdır.

     Bunun yanında son zamanlarda geceleri göze damlatılan bazı özel damlaların da miyopinin artış hızın azalttığı gösterilmiştir.Bu damlaların göz bebeğini büyütücü etkisi ve yakın görmeyi bozabilme etkisi kullanımını kısıtlayan faktörler olmuştur. Zamanında ve belli aralıklarla yapılan düzenli göz muayenesi de miyopinin artış hızını azaltabilen bir diğer faktör olarak sayılabilir.