Hafta içi 09:30 - 17:30 / Cumartesi 09:30 - 13:00 İletişim: 0850 878 72 32 / 444 72 32

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Opt. Dr. Muhammet Beyazal

Göz Kapaklarımız Neden Sarkar?

Yaşın ilerlemesi ve yerçekimine bağlı nedenlerle göz kapaklarında sarkma, düşüklük,  kırışıklık, renk değişikliği ve göz kapakları bölgesindeki yağ dokusunda fıtıklaşma  görülebilir.  Göz kapaklarımız vücudumuzun en ince derisine sahip bölgesi olduğundan, yaşlanma belirtileri bu bölgede erken başlar. Güneş ışınlarına fazlaca maruz kalan bölge olduğundan, göz çevresinde renk değişiklikleri yani pigmentasyonlar da sık görülür.

Blefaroplasti Nedir?

Göz kapaklarındaki sarkma için göz kapaklarına estetik ameliyat yani blefaroplasti uygulanabilir. Blefaroplasti, göz kapaklarındaki sarkma ve fıtıklaşmanın giderilmesi için yapılan ameliyatın adıdır. Blefaroplasti ameliyatında sarkan, gevşeyen cilt ve kas dokusu alınır. Gerektiğinde fıtıklaşan yağ dokusu da alınır veya daha uygun yere kaydırılır. Blefaroplasti göz kapaklarında yeniden genç ve dinamik görünüm kazandırır.

Göz kapağı estetik ameliyatı yani blefaroplasti sadece üst göz kapağı, sadece alt göz kapağı veya üst ve alt göz kapağına birlikte uygulanabilir. Göz kapağı ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilir. Göz kapağı ameliyatı sonrası daha az iz kalması için dikiş  tekniklerine, kesi yerlerine dikkat edilir.

Üst Göz Kapaklarına Blefaroplasti

Üst göz kapağı estetik  ameliyatı yani blefaroplati  yapılırken göz kapağı çizgisinden kesi yapıldığı için genellikle ciddi izler kalmaz. Üst göz kapaklarını ameliyat etmeden önce, üst göz etrafındaki yağ yastıkçıkları da kontrol edilir. Üst göz kapağı etrafındaki fıtıklaşmış yağ yastıkçıkları ya eksize edililr veya  daha uygun yerlere taşınır. Üst göz kapağı estetik açıdan çok önemlidir. Estetik üst göz kapağı ameliyatından bir hafta sonra konan dikişler alınır.

Alt Göz Kapaklarına Blefaroplasti 

Alt göz kapağı blefaroplasti ameliyatı, alt göz kapağın sınırından yapılabildiği gibi, alt göz kapağının iç tarafından da uygulanabilr. Bu nedenle özellikle alt göz kapağının iç yüzeyinden yapılan göz kapağı estetik ameliyatları sonrası belirgin iz kalmaz. Alt göz kapağı bölgesindeki fıtıklaşmış yağ dokuları, üst göz kapak ameliyatlarında olduğu gibi ya eksize edilir veya yerleri değiştirilir. Aynı şekilde dikişler bir hafta sonra alınır.

Üst ve alt göz kapağı ameliyatları birlikte de yapılabilir. Blefaroplasti ameliyatı hastalarımzın özel bir durumu yoksa lokal anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra bazı özel pomadlar kullanılır. Estetik göz kapağı ameliyatlarından kısa süre sonra hastalarımızın görünümünde farkedilebilir gençleşme görülür.