Hafta içi 09:30 - 17:30 / Cumartesi 09:30 - 13:00 İletişim: 0850 878 72 32 / 444 72 32

NO-TOUCH LAZER NEDİR?

Gözündeki mevcut numaradan dolayı bulanık gören ve gözlük veya kontakt lens takmak istemeyen hastalar için excimer lazer güvenli ve etkili bir yöntemdir. Kornea tabakası gözün ön tarafında bulunan kubbe şeklinde saydam dokudur. Excimer lazer ile miyop ve astigmat gibi görme kusuru tedavisi korneanın yeniden şekillendirilmesi ile yapılır. Excimer lazer ile yapılan bu tedavilerden biri de ”no touch” lazer yani transepitelial PRK’dır. Yüzeyel lazer tedavi seçeneklerinden biri olan No-Touch lazer daha önceden uygulanan PRK (Fotorefraktif keratektomi)’nın modifiye edilmiş halidir.

‘’No Touch Lazer’’ söylemi, operasyon esnasında cerrahın fiziki olarak korneaya bir temasının olmadığını ima etmek için kullanılmaktadır. Bu teknikte, Excimer lazer kornea dokusunu şekillendirir ve görme kusurlarının düzeltilmesine olanak tanır. Excimer lazer cihazı önce korneanın en önündeki epiteli buharlaştır, sonra da gözdeki numarayı kornea tabakasını şekillendirerek düzeltir. Yüzeyel bir tedavi yani kornea dokusuna kesi yapılmadan yapılan bir tedavi olmasının avantajının yanında, diğer gözlükten kurtulma yöntemleri olan Lasik ve Smile tedavisine göre No-Touch lazerden sonra 2 gün kadar gözde ağrı görülebilir ve görme netliğinin tam oluşması biraz daha fazla zaman alır. Bu ağrılar ağızdan verilecek olan ağrı kesicilerle azaltılır.

NO-TOUCH LAZERİN PRK’DAN FARKI NEDİR?

PRK (Fotorefrakrif Keratektomi) yönteminde korneadaki epitel dokusu, alkol ile gevşetilir ve mekanik olarak uzaklaştırılır. Ardından mevcut miyop veya astigmat numarası excimer lazer kullanılarak düzeltilir.

NO-TOUCH LAZER HERKES İÇİN UYGUN MU?

Her hastanın göz yapısı farklı olduğundan, ‘’No-Tocuh’’ lazerin size uygun olup olmadığının anlaşılması için detaylı göz muayenesi gerekir. Göz hekiminz size en uygun olan tedavi konusunda sizi aydınlatacaktır.